Sektory i rynki

Cykl informacji - WAŻNE W GOSPODARCE

1. Wyniki wyborów prezydenckich 2022 r. we Francji - Emmanuel Macron ponownie wybrany

24 kwietnia 2022 r., odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzyli się Emmanuel Macron i Marine Le Pen. Emmanuel Macron wygrał wybory prezydenckie z wynikiem 58,5% wobec 66,1% w 2017 roku. Marine Le Pen uzyskała 41,5% głosów w porównaniu z 33,9% w 2017 r. W swoim programie Emmanuel Macron zobowiązał się do ekologicznej prezydentury i do "rozwijania udziału Francuzów za granicą w dynamice narodowej".

 

2. Wzrost inwestycji w Polsce

Konflikt na Ukrainie doprowadził do przeniesienia przez firmy zachodnie części ich aktywności z Ukrainy i Białorusi nad Wisłę. Dodatkowo, firmy te nie rezygnują z zaplanowanych projektów i inwestują nadal w Polsce. Perspektywicznym rynkiem są usługi IT, gdyż wiele przedsiębiorstw z branży przenosi się do nas z Białorusi i Ukrainy. Początkowy niepokój inwestorów już minął, a na inwestycje w Polsce zdecydowały się m.in. Google czy Netflix.

 

3. Wznowienie działalności w Ukrainie

Polskie firmy wznawiają działalność w Ukrainie. Zakład produkcyjny Śnieżki ponownie zaczął działać, jednak konflikt na Ukrainie może mieć negatywny wpływ na wyniki firmy poprzez m.in. utrudniony eksport wyprodukowanych tam towarów. Mimo niskiej sprzedaży samochodów, do działalności na Ukrainie wrócił również Inter Cars. Można uznać, że wznowienie działalności gospodarczej na terenach nieobjętych działaniami wojskowymi zapewni ukraińskim władzom dochody budżetowe.

 

4. Pesymizm konsumpcyjny Polaków

Według badania GfK, bieżąca sytuacja na Ukrainie sprawiła, że 13 proc. Polaków wycofało się z planowanego w najbliższym czasie zakupu nieruchomości. Wzmocnił się pesymizm konsumpcyjny szczególnie młodych Polaków, którzy zrezygnowali z zakupu mieszkania jak i ograniczyli wydatki na dobra trwałe. Ograniczenie wydatków przez młode pokolenie będzie stanowić coraz większe wyzwanie dla gospodarki kraju.

 

5. Nowy projekt ustaw o handlu emisjami

W pierwszej wersji projektu Ministerstwo ds. Klimatu zakładało, że sprzedaż 40% praw do emisji CO2 w latach 2021 do 2030 wyniesie 80 mld zł. Kwota ta została urealniona i oszacowano, iż sprzedaż praw do emisji CO2 przyniesie Funduszowi Transformacji Energetyki blisko 120 mld zł. Pieniądze te nie będą jednak trafiać do budżetu Państwa, gdyż FTE ma powstać jako osobny podmiot. W nowym projekcie ustaw rozszerzono listę inwestycji m.in. o projekty wodorowe, ciepłownicze i energetykę jądrową, które mają zostać sfinansowane z dochodów ze sprzedaży praw do emisji.

 

6. Obniżone prognozy wzrostu polskiego PKB

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaktualizował swoje prognozy i oszacował wzrost PKB dla Polski na niższym poziomie niż zakładany – wyniesie on w 2022 r. 3,7% (nie 4,6% jak szacowano w styczniu). Dla roku 2023 prognozowany jest wzrost PKB o 2,9%, jednak jest to mniej o 0,8% niż według prognoz z początku tego roku. Głównym powodem tych zmian jest m.in. zerwanie łańcuchów dostaw z powodu wojny na Ukrainie. Warto podkreślić, że wzrost PKB Polski może okazać się wolniejszy, jeżeli sytuacja na Ukrainie nie ulegnie poprawie.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!