Cyfryzacja, inwestycje w infrastrukturę, transformacja energetyczna i odpowiedzialny biznes - to główne tematy poruszane przez CCIFP i partnerów podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu
Wicepremier Krzysztof Gawkowski, Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, czy Robert Korzeniowski byli gośćmi CAFE FRANCE - pawilonu CCIFP i partnerów.
Francja to 2. największy inwestor zagraniczny w Polsce, a firmy francuskie wraz z polskimi partnerami działają na rzecz długofalowego rozwoju gospodarki. Taki był główny przekaz, który przewijał się w aktywnościach prowadzonych przez CCIFP i partnerów na Forum w Karpaczu.
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od rozmowy z wyjątkowym gościem. Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski i rekordzista świata dzielił się swoimi wrażeniami z tegorocznych Igrzysk w Paryżu oraz opowiadał o związkach sportu i biznesu. Następnie odbyła się debata zorganizowana przez Stowarzyszenie Francja Polska oraz Sodexo na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnościami i potencjału dla polskiej gospodarki. Zaproszeni goście opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z procesem rekrutacji, barierach i stereotypach, ale również pozytywnych rozwiązaniach stosowanych przez firmy. Szczególnie warte podkreślenia są programy wdrażane od lat w Sodexo, dzięki czemu firma jest jednym z liderów w Polsce jeśli chodzi o zatrudnianie osób z niepełnosprawnością, a także w Carrefour Polska. Mówili o nich Marta Stańczak, Dyrektorka Zarządzająca Sodexo w Polsce oraz Tareck Ouaibi, Prezes Carrefour Polska. Marek Kamiński, zdobywca dwóch biegunów, mówił z kolei o przełamywaniu barier i wsparciu, które konieczne jest w całym procesie rekrutacji i adaptacji pracowników z niepełnosprawnościami. Pierwszy dzień zakończył tradycyjny Wieczór Francuski, który przyciągnął wielu gości Forum. Nie zabrakło francuskiej muzyki, wina, kuchni i zabawy.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od debaty pt. Jakiej energii potrzebują inwestorzy, by rozwijać się w Polsce i napędzać gospodarkę?, z udziałem m.in. Andrzeja Grzyba, posła na Sejm RP, Pawła Bielskiego, Wiceprezesa Zarządu Grupy Azoty S.A., Adama Ponichtery, szefa polskiego oddziału Data4, Andrzeja Łazęckiego, Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu w UM Krakowa, czy prof. dr hab. inż. Jakuba Kupeckiego, Dyrektora Instytutu Energetyki. Uczestnicy podkreślili nie tylko konieczność zapewnienia zielonej energii, ale również inwestycji w infrastrukturę przesyłową i magazynowanie energii. Druga debata, z udziałem m.in. Etienne de Poncins, Ambasadora Francji w Polsce, Fabrice Audan, Prezesa Wyborowa Pernod Ricard i Pernod Ricard na Europę Środkową i Wschodnią, Nicolas Dépret, Prezesa Zarządu VINCI Construction Polska, Warbud S.A., Eurovia Polska S.A. oraz przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Technologii i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dotyczyła polsko-francuskiej wymianie gospodarczej. Jak zapowiedział Pan Ambasador do końca roku powinien zostać podpisany między naszymi krajami traktat o współpracy, który otworzy nowy etap we wzajemnych stosunkach. Przedstawiciele biznesu nie tylko pokazali jak do tej pory rozwijali się w Polsce, ale mówili również o planach na najbliższe lata i priorytetowych obszarach, w które chcą inwestować. Kolejnym punktem była dyskusja zorganizowana przez Veolię i dotyczyła transformacji ekologicznej. Podczas debaty Veolia przedstawiła swój strategiczny program GreenUp na lata 2024-2027, którego celem jest przyspieszenie transformacji ekologicznej, a udział w spotkaniu wzięli m.in. Luiz Hanania, Prezes Zarządu Grupy Veolia w Polsce oraz Jacek Jaśkowiak – Prezydent Poznania. Kolejnym punktem w programie CAFE FRANCE były dyskusje międzypokoleniowe pomiędzy doktorantami i studentami Szkoły Głównej Handlowej, a Prezesami firm: Nicolas Dépret, Prezes Zarządu VINCI Construction Polska, Warbud S.A., Eurovia Polska S.A. , Przemysław Przybylski, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Credit Agricole Bank Polska, Luiz Hanania, Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce, prezes zarządu, Fabrice Audan, CEO of Wyborowa Pernod Ricard and Pernod Ricard Central & Eastern Europe. Młodzi ludzi mieli okazję porozmawiać z doświadczonymi managerami i skonfrontować różne wizje świata, biznesu, społeczeństwa. Na koniec wraz z niemiecką i szwajcarską izbą przemysłowo-handlową zorganizowaliśmy wspólny wieczór - EUROPEJSKĄ NOC W KARPACZU.
Trzeciego dnia Forum spotkaliśmy się z Wicepremierem i Ministrem Cyfryzacji, Panem Krzysztofem Gawkowskim. W jego trakcie padło wiele ważnych deklaracji o konieczności dalszego wzmacniania polsko-francuskiej współpracy nie tylko w kontekście wyzwań cyfrowych, choć to głównie wokół tematów związanych z IT, cyfryzacją, innowacjami i cyberbezpieczeństwem toczyły się rozmowy pomiędzy inwestorami francuskimi a Panem Ministrem. W spotkaniu udział wziął również francuski senator Olivier Cadic.
Dziękujemy wszystkim partnerom za wsparcie, a gościom Forum, za wspólnie spędzony czas w CAFE FRANCE i na naszych debatach i wydarzeniach.
Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z naszych debat zamieszczonych w Dzienniku Gazecie Prawnej i na portalu forsal.pl, a także z wywiadami z kluczowymi goścmi Forum: