Aktualności firm stowarzyszonych

Credit Agricole podwyższa oprocentowanie lokat

Credit Agricole podwyższa oprocentowanie lokat: do 1 proc. na 12 miesięcy i 1,5 proc. na dwa lata. To kolejny element polityki banku, która ma zachęcać Polaków do budowania portfela oszczędności.

Niskie stopy procentowe i inflacja nie zachęcają do oszczędzania. Kwota oszczędności złożonych w bankach co prawda wzrasta, ale dynamika wzrostu maleje z roku na rok. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego na koniec września 2021 r. oszczędności Polaków wzrosły zaledwie o 6 proc. Dla porównania rok wcześniej odnotowano wzrost o 8 proc., a dwa lata temu o 11 proc. 

Niskie oprocentowanie przyczynia się do pogłębiania trendu przesuwania środków z lokat terminowych w kierunku bardziej elastycznych rachunków oszczędnościowych czy też rachunków bieżących, ze stałym dostępem do środków. We wrześniu  br. lokaty stanowiły już tylko 18 proc. całości środków zgromadzonych w bankach, podczas gdy trzy lata temu stanowiły ponad 40 proc.

- Warto dywersyfikować swoje oszczędności i część pieniędzy trzymać na rachunkach oszczędnościowych z łatwym dostępem do pieniędzy w razie potrzeby, a część na lokatach, korzystając np. z ofert specjalnych banków z podwyższonym oprocentowaniem – mówi Hanna Niemiec, Manager Zespołu Produktów Oszczędnościowych - Tak też radzimy klientom w naszej inicjatywie #WyzwanieOszczędzanie, w której wspólnie z internautami i ekspertami już od roku szukamy najlepszych sposobów i motywacji do odkładnia pieniędzy i mądrego zarządzania domowym budżetem.

Bank podwyższył właśnie oprocentowanie swoich lokat rocznych do 1 proc. a dwuletnich do 1,5 proc. dla wszystkich klientów indywidualnych oraz agrobiznesowych. Klienci firmowi mogą skorzystać z oprocentowania 0,9 proc. na lokacie 12-miesięcznej oraz 1,4 proc. na 24 miesiące. Oferta dotyczy nowych środków. Maksymalna kwota lokat to odpowiednio 50 tys. oraz 100 tys. zł.

Warto zwrócić uwagę, że Polacy potrafią oszczędzać, ale potrzebują silnego motywatora – jakim ostatnio okazała się pandemia. Rok temu 70 proc. Polaków deklarowało, że pieniędzmi gospodaruje uważniej niż przed pandemią, 47 proc., że więcej oszczędza. Według najnowszych badań Credit Agricole odsetek osób, które uważnie gospodarują budżetem spadł o 10 punktów proc. i aktualnie wynosi 60 proc. Zmniejszyła się także o 11 punktów proc. liczba osób, które oszczędzały więcej, niż przed pandemią. Aktualnie robi to 36 proc. badanych.

- Wygląda na to, że bardzo trudno jest nam zmienić swoje zwyczaje. Niewątpliwie taką motywacją mogła być pandemia. Tak się nie stało. Choć nadzieję widzimy w młodych ludziach, którzy w naszych badaniach znacznie częściej deklarowali potrzebę wsparcia w lepszym gospodarowaniu pieniędzmi – mówi Agnieszka Gorzkowicz, zastępca rzecznika prasowego w banku Credit Agricole.

Credit Agricole inicjatywę #WyzwanieOszczędzanie kieruje do wszystkich Polaków. Na Facebooku prowadzi grupę „Wyzwanie oszczędzanie”, do której dołączyło już kilka tysięcy internautów zainteresowanych tematem mądrego zarządzania pieniędzmi, oszczędzaniem, a także budowaniem portfela oszczędności czy poduszki finansowej. Tam też organizuje spotkania z ekspertami.

- Niskie stopy procentowe nie powinny zniechęcać do budowania, tzw. „poduszki finansowej” na nieprzewidziane sytuacje życiowe. – przyznaje Hanna Niemiec.  – A ponieważ przyjmuje się, że powinna ona wynosić przynajmniej trzykrotność naszej pensji, nie zbudujemy jej w jeden miesiąc. Dlatego warto podjąć wyzwanie i co miesiąc odkładać przynajmniej kilka procent z naszego wynagrodzenia.

Kolejnym sposobem, aby zwiększyć swoje oszczędności „bezboleśnie” dla naszego miesięcznego budżetu domowego jest usługa bankowa, polegająca na zaokrąglaniu płatności wykonywanych kartą do konta. W ten sposób uzbierane oszczędności wszystkich klientów Credit Agricole rocznie wynoszą ok. 69 mln zł.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!