Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Co nas czeka na Rynku biurowym w Warszawie w 2024 roku?

Rozpoczynający się 2024 obfituje w wiele interesujących wydarzeń na rynku biurowym w Warszawie. Powstają nowe wieżowce biurowe, a w perspektywie najbliższych lat planowane są kolejne inwestycje. Rynek będzie dynamiczny pod kątem inwestycyjnym, ekspansji firm i przebudowy powierzchni biurowych w duchu ESG.

Warszawski rynek biurowy jest dynamiczny. Mamy za sobą dobry 2023 rok. Firmy w dalszym ciągu poszukują dobrze skomunikowanych lokalizacji, głównie w Śródmieściu i na warszawskiej Woli, która w ostatnich latach stała się nowym centrum biurowym Warszawy.  W ofercie naszej firmy posiadamy budynki, które zostaną oddane do użytku w 2025 i 2026 roku. W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie firmy oczekują od doradców biurowych kompleksowej usługi oraz wysokiej jakości serwisu, dzięki czemu oszczędzają czas i optymalizują koszty. Jako konsorcjum firm oferujemy kompleksową usługę, w skład której wchodzi benchmark  rynku biurowego, negocjacje i renegocjacje warunków najmu, indywidualny projekt powierzchni biurowej, prace budowlane i umeblowanie biura, wszystko w oparciu o ESG i najnowsze trendy. W przypadku indywidualnych potrzeb Klienta przeprowadzamy także badanie zespołu pracowników w zakresie oczekiwań dotyczących nowej lokalizacji, sposobu pracy, charakteru biura i jego lokalizacji. Badanie przeprowadzamy we współpracy z SWPS Innowacje – spółką celową Uniwersytetu SWPS, co pozwala na wyłonienie najbardziej dopasowanego dla danej firmy biura, mówi Marcin Szlęzak, Partner Zarządzający Find Office.

W ofercie Find Office znajduje się kilka powstających budynków biurowych w Warszawie, między innymi Skyliner II, szkicu APA Wojciechowski Architekci. Będzie biurowcem o wysokości 130 metrów, powstaje przy Rondzie Daszyńskiego na warszawskiej Woli. Z bezpośrednim dostępem do stacji metra. Budynek ten zajmie miejsce tuż obok pierwszego etapu inwestycji. Nowy warszawski biurowiec Skyliner II ma liczyć 24,000 mkw. powierzchni, rozmieszczonej na 28 kondygnacjach. Z tej powierzchni, większość, czyli 23,000 mkw., zostanie przeznaczona na biura, natomiast lokale handlowo-usługowe zajmą blisko 1,000 mkw. Pod względem architektonicznym, budynek ten będzie nawiązywał do pierwszej fazy kompleksu Skyliner, która została oddana do użytku na początku 2021 roku, i w naturalny sposób dopełni pozostałą przestrzeń działki. Oba wieżowce zostaną połączone wspólnym podium. W ramach drugiej fazy inwestycji, w pełni przeszklone foyer wejściowe zostanie wyposażone w otwarty, podświetlony, dwukondygnacyjny hol i antresolę, będącą reprezentacyjnym elementem obu etapów budowy. Podobnie jak w pierwszej fazie, także i tutaj zaplanowano reprezentacyjne schody prowadzące do foyer. Wnętrze będzie zdominowane bujną roślinnością naturalną. Łącznie, ogólnodostępne podium kompleksu będzie posiadało 4,500 mkw. powierzchni przeznaczonej na strefę handlowo-usługową, z której będą mogli korzystać zarówno najemcy, jak i okoliczni mieszkańcy.

Kolejnym budynkiem jest powstający między stacjami metra Rondo ONZ i Rondo Daszyńskiego kompleks biurowy Studio. Budowa dwuetapowego kompleksu rozpoczęła się w sierpniu 2021 roku. Pierwszy etap, Studio B, został ukończony i oddany do użytku w listopadzie 2023 roku. Zgodnie z ustalonym harmonogramem, budynek zostanie ukończony i oddany do użytku w 2025 roku. Wieżowiec o wysokości 105 metrów dostarczy na lokalny rynek 26 600 metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Studio A będzie kontynuacją stylistyczną pierwszej fazy kompleksu.

W bliskiej odległości od Ronda ONZ powstaje kompleks biurowo-hotelowy Upper One, zastępując dawny budynek Atrium International. Kompleks Upper One ma być gotowy w 2026 roku i powstaje w czasie trwającej luki podażowej na rynku warszawskim. Oferować będzie 35 900 metrów kwadratowych nowoczesnej i zrównoważonej przestrzeni biurowej, oraz około 11 000 metrów kwadratowych powierzchni hotelowej. Wieża biurowa wyróżni się elegancką, harmonijkową fasadą, tworzącą charakterystyczny skyline miasta. Projekt ten będzie również posiadał panoramiczne windy oraz blisko 400 metrów kwadratowych tarasów na najwyższych piętrach 34-kondygnacyjnego budynku biurowego, które dodatkowo urozmaicą jego unikalny design.

Przy Placu Europejskim powstaje biurowiec The Bridge. Budynek będzie połączony z dawną siedzibą wydawnictwa Bellona, dzieląc z nią wspólne lobby. Wieżowiec o wysokości 174 metrów oferować będzie 47 tysięcy metrów kwadratowych najwyższej klasy powierzchni biurowej. Zaprojektowany na 40 piętrach, wyposażony będzie w około 280 miejsc parkingowych oraz udogodnienia dla rowerzystów, w tym 147 miejsc postojowych, szafki i prysznice. Będzie także wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i proekologiczne. The Bridge jako pierwszy projekt biurowy w Europie Środkowo-Wschodniej otrzymał prestiżowe certyfikaty SmartScore i WiredScore, przyznawane najbardziej zaawansowanym technologicznie budynkom na świecie. Planowany termin zakończenia budowy wieżowca to I kwartał 2025 roku.

Co nas czeka w kolejnych latach na rynku biurowym, jakie nowe inwestycje powstaną?

Karolina Szlęzak, Partner w Find Office zauważa, że w kolejnych latach możemy oczekiwać kontynuacji dynamicznego rozwoju warszawskiego rynku biurowego, z coraz większym naciskiem na innowacyjność, zrównoważony rozwój oraz dostosowanie do indywidulanych potrzeb współczesnych użytkowników. Jednym z najbardziej interesujących obszarów pod względem nowych inwestycji w mieście jest planowany rejon Placu Grzybowskiego. Deweloperzy od dawna mają zamiar w tym miejscu wznosić nowoczesne wieżowce. Jedną z planowanych lokalizacji jest teren dawnego Teatru Żydowskiego. W sąsiedztwie Placu Grzybowskiego przewiduje się również budowę trzech wież o wysokości ponad stu metrów.

 

Podsumowując jednocześnie miniony 2023 rok, obserwowaliśmy wiele istotnych wydarzeń. Według danych Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, do końca grudnia 2023 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy wyniosły prawie 6 229 800 metrów kwadratowych. W czwartym kwartale 2023 roku na rynek dostarczono 40 600 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej w ramach dwóch projektów: Lakeside na Mokotowie oraz Studio B w strefie Obrzeża Centrum – Zachód. Łącznie, wraz z projektami z wcześniejszych kwartałów, dostarczono łącznie 60 870 metrów kwadratowych powierzchni biurowej od początku roku.

Na koniec czwartego kwartału 2023 roku wskaźnik pustostanów w Warszawie osiągnął wartość 10,4%, co stanowi spadek o 0,2 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 1,2 punktu procentowego w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku. Dostępność powierzchni biurowej wynosiła 646 700 metrów kwadratowych, przy czym wskaźnik pustostanów w strefach centralnych spadł do 8,5%, a poza centrum nieznacznie wzrósł, osiągając 11,9%.

W 2023 roku popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe osiągnął poziom 748 800 metrów kwadratowych, z czego 255 600 metrów kwadratowych przypadło na czwarty kwartał. Największym zainteresowaniem najemców cieszyły się strefy: Centrum, Centralny Obszar Biznesu oraz Służewiec.

W okresie od października do końca grudnia 2023 roku największy udział w strukturze popytu przypadł na renegocjacje – 49,3%, oraz nowe umowy (włączając umowy przednajmu) – 43,2%. Ekspansje oraz powierzchnia wynajęta na własny użytek stanowiły odpowiednio 4,2% i 3,3% zarejestrowanego popytu.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!