Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Cleaning – więcej niż sprzątanie

Rozmawiamy z Tomaszem Jakubczykiem, Dyrektorem Usług Czystości w firmie Seris Konsalnet Cleaning

Często używa Pan słowa „cleaning” mówiąc o swojej działalności, ale zdaje się, że to o wiele więcej niż tylko sprzątanie. Mógłby Pan wyjaśnić naszym czytelnikom tę różnicę?

Tomasz Jakubczyk: Zgadza się. Cleaning to nie tylko utrzymanie porządku, lecz także kompleksowa usługa dla biznesu, która pozwala na utrzymanie działalności w ruchu. W wielu przypadkach to, jak dobrze jest wykonywana usługa cleaningu, może zadecydować o sukcesie firmy. Cleaning jest nie tylko o utrzymaniu czystości, ale również o wsparciu dla biznesu w centralnych, specjalistycznych obszarach. Dla wielu klientów, nasze usługi są kluczowe dla płynności ich produkcji. Jako przykład podam sytuację u jednego z naszych klientów, producenta opakowań. Aby zapewnić certyfikację produkcji i spełnienie wszystkich norm, konieczne było zastosowanie wysoce specjalistycznych i intensywnych metod czyszczenia. Dodam, że weryfikacja tego procesu odbywa się poprzez niezapowiedziane audyty, o których firma dowiaduje się na 15 minut przed ich rozpoczęciem. Dlatego też utrzymanie stanu gotowości oraz stałe zachowywanie standardów jakości jest absolutną koniecznością. W tym przypadku, udało nam się to osiągnąć, a niezapowiedziany audyt zakończył się pomyślnie. Gdyby jednak wynik audytu był negatywny, firma straciłaby zlecenie na produkcję, co mogłoby znacząco wpłynąć na jej sytuację. 

Czy są jakieś specjalistyczne obszary, w których działają Państwa ekipy sprzątające?

Pracujemy w halach z taśmociągami, gdzie zapylenie może doprowadzić do samozapłonu. Używamy tam specjalnych odkurzaczy, ubrań ochronnych i innych specjalistycznych narzędzi. Wykonujemy zlecenia w strefach zagrożonych wybuchem. W innych miejscach naszymi zadaniami są czyszczenie magazynów węgla czy utrzymanie porządku na podłogach z przewodami i kablami energetycznymi. Istnieją też specjalistyczne obszary, jak chłodnie czy przetwórstwo, gdzie nasza usługa jest kluczem do utrzymania produkcji. W coraz większym zakresie realizujemy również działania z zakresu DDD, szeroko pojętego wsparcia dla przemysłu oraz outsourcingu pracowniczego.

Gorącym tematem jest obecnie zarządzanie odpadami i wysokie kary za nieprawidłowy nimi obrót. Czy mógłby Pan przybliżyć temat BDO? Dla kogo jest ta usługa i jakie przynosi korzyści?

Obowiązek raportowania ilości wytwarzanych odpadów do Bazy Danych Odpadów dotyczy każdej firmy, niezależnie od jej rozmiaru czy charakteru działalności - obejmuje to zarówno małe salony fryzjerskie, jak i wielkie huty przemysłowe. To zadanie wymagające uwagi, o pomyłkę nietrudno, a dzięki rejestracji w naszej usłudze Q BDO firmy zyskują przede wszystkim bezpieczeństwo i ochronę przed bardzo dotkliwymi karami. Wszystko to w ramach niskiego abonamentu, nawet za kilkaset złotych miesięcznie. Kontrole organów nadzoru są częste, a przykłady pożarów na składowiskach śmieci pokazują, że próby uniknięcia odpowiedzialności mogą być bardzo kosztowne. Dlatego warto działać legalnie – jest to zdecydowanie tańsze niż obchodzenie prawa.

Jakie inne usługi oferuje Państwa firma dla przedsiębiorstw?

W swojej ofercie mamy również zarządzanie nieruchomościami, przeglądy, sprzątanie, całoroczną obsługę terenów zielonych, działania z zakresu ochrony środowiska, ochronę fizyczną, BDO w pakiecie ze sprawozdawczością i ubezpieczeniem. Nie każda usługa musi być od razu przekazana w outsourcing. Wracając do BDO - możemy szkolić pracowników klienta w zakresie BDO lub zatrudnić specjalistę, który będzie nadzorować proces BDO na bieżąco.

Nowy trend w branży czystości, o którym ostatnio wiele się mówi, to robotyzacja. Jakie jest Pana zdanie na ten temat i czy roboty rzeczywiście są przyszłością w branży cleaningowej?

Robotyzacja bez wątpienia stanowi przyszłość branży cleaningowej, jednak jest to proces, którego wszyscy się uczymy. Można to przyrównać do samochodów elektrycznych – choć już są dostępne, to nie zawsze nadają się do wszystkich zastosowań i mają swoje ograniczenia. Podobnie jest z robotami czyszczącymi. Roboty czyszczące mają wiele zalet. Potrafią na przykład samodzielnie jeździć windami, co jest niewątpliwie innowacyjne. Są też niezwykle efektywne w pracy w trybie ciągłym, co przekłada się na wysoką jakość i powtarzalność usługi. Możemy liczyć na stały, jednolity poziom czystości, co jest ogromną korzyścią.

Czy są jakieś ograniczenia w ich działaniu?

Tak, jak już wspomniałem, mimo wielu zalet, roboty czyszczące mają pewne ograniczenia. Na przykład przy nietypowych powierzchniach, ciaśniejszych przejściach czy w zmiennych przestrzeniach środowiska pracy mogą napotkać na trudności. W takich sytuacjach ciężko jest zastąpić ludzką precyzję i zdolność dostosowania się do różnorodnych warunków. Jednak technologia rozwija się bardzo dynamicznie, jestem przekonany, że z czasem te ograniczenia zostaną pokonane.

W obecnych czasach ekologia zdobywa coraz większą popularność. Co Pana firma oferuje w zakresie ekologicznego czyszczenia? Jakie są rozwiązania Q ECO?

Zauważamy rosnące zainteresowanie rozwiązaniami ekologicznymi w branży czyszczenia. Nasze rozwiązania Q ECO odpowiadają na ten trend. Stawiamy na ekologiczne metody i środki czystości, które są szczególnie pożądane w pewnych sektorach. Weźmy choćby producentów żywności ekologicznej. Dla nich takie ekologiczne standardy czyszczenia to nie tylko kwestia zgodności z deklarowanymi wartościami, ale także kluczowy element wizerunku firmy.

Czy ekologiczne czyszczenie jest droższe w porównaniu do tradycyjnych metod?

Wcale nie! Eko-czyszczenie może być tańsze, chociażby w przypadku czyszczenia paneli fotowoltaicznych wodą zdemineralizowaną. To rozwiązanie nie tylko oszczędza nasz portfel, ale także przynosi długotrwałe korzyści. Warto podkreślić, że ekologiczne metody czyszczenia są znacznie bardziej wydajne i zrównoważone w dłuższej perspektywie. Przykładowo, korzystamy z wody demineralizowanej do czyszczenia pod ciśnieniem instalacji przemysłowych, szklanych i elewacyjnych. Jest to innowacyjna metoda, bardzo wydajna i przyjazna dla środowiska. Ale ekologia nie ogranicza się jedynie do skomplikowanych procesów przemysłowych. Często zaczyna się od prostych kroków, jak choćby stosowanie ręczników papierowych wykonanych z makulatury. W każdym aspekcie naszej działalności staramy się wprowadzać eko-alternatywy tam, gdzie to możliwe.

Jak klienci mogą odróżnić profesjonalne firmy działające w branży utrzymania czystości od tych mniej doświadczonych? Jakie cechy wskazują na profesjonalizm?

Profesjonalizm firmy z naszej branży można poznać po kilku kluczowych czynnikach. Przede wszystkim - wiarygodność. Duże, profesjonalne przedsiębiorstwo posiada odpowiednie zasoby do realizacji zamówienia. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, może szybko wezwać dodatkową załogę. Działa w oparciu o nowoczesne technologie, posiada certyfikaty ISO oraz zaawansowany sprzęt. Jej stabilność finansowa oraz wiedza ekspercka gwarantują klientom, że ich potrzeby zostaną spełnione w sposób kompleksowy. Jednym z najbardziej widocznych wskaźników jest wygląd pracowników – odpowiednio ubrani, wyposażeni w narzędzia oraz posiadający fachową wiedzę z zakresu zleconej usługi. Warto też zwrócić uwagę na to, czy firma posiada ubezpieczenie – niestety, nie wszystkie firmy z naszej branży je mają, a jest to kluczowe dla bezpieczeństwa partnerstwa w biznesie. Doświadczenie na rynku również jest ważne. Nasza firma współpracuje z ekspertami, takimi jak biegli sądowi. Dzięki temu możemy oferować klientom szczegółowe ekspertyzy dotyczące opłacalności i skuteczności stosowanych metod czyszczenia.

Które sektory gospodarki lub konkretne grupy klientów wydają się być najczęściej obsługiwane przez Pana firmę, Seris Konsalnet Cleaning? Jakie są specyfika i wymagania tych sektorów w kontekście utrzymania czystości?

Seris Konsalnet Cleaning obsługuje szerokie spektrum klientów. Wśród nich są firmy z sektora przemysłowego, centra logistyczne oraz magazynowe, różnego rodzaju galerie handlowe, sektor komercyjnej służby zdrowia, zakłady przetwórcze oraz firmy logistyczne. Każda z tych branż ma swoją specyfikę i wymagania. Przemysł wymaga bardzo specjalistycznego podejścia ze względu na różne technologie i procesy produkcyjne, które mają wpływ na rodzaj i częstotliwość czyszczenia. Centra logistyczne i magazynowe, z kolei, wymagają regularnego utrzymania czystości w obszarach, gdzie przepływ towarów jest niezwykle intensywny. Galerie handlowe, to miejsca o dużym natężeniu ruchu, gdzie estetyka i higiena odgrywają kluczową rolę w kreowaniu pozytywnego wrażenia na klientach. Komercyjna służba zdrowia to sektor, gdzie standardy higieny i czystości są nie tylko pożądane, ale często też wymagane prawnie. Zakłady przetwórcze i firmy logistyczne to kolejne miejsca, gdzie precyzyjność i dokładność czyszczenia są kluczowe.

 

ZOBACZ NA STRONIE

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!