Aktualności firm stowarzyszonych

CFE Polska wspiera Społeczną Agencję Najmu prowadzoną przez fundację Habitat for Humanity Poland

CFE Polska nawiązała współpracę z Fundacją Habitat for Humanity Poland i wsparła finansowo lokatorów Społecznej Agencji Najmu (SAN).

Belgijska firma z branży budowalnej z sukcesem działająca w Polsce uznała, że środki przeznaczone na prezenty dla klientów i partnerów biznesowych zostaną w tym roku przekazane na rzecz SAN, by pomóc rodzinom i samotnym osobom w trudnej sytuacji mieszkaniowej zachować ciągłość opłat za mieszkanie i nie stracić dachu nad głową.

Społeczna Agencja Najmu (SAN) to program Fundacji Habitat for Humanity Poland, oparty na zasadzie non-for-profit. W ramach SAN nasza fundacja pomaga wynająć mieszkanie pozyskane od osób prywatnych i samorządów osobom, które nie są wstanie udźwignąć kosztów najmu na zasadach rynkowych. Zapewniając im własny kąt dajemy również poczucie stabilności i bezpieczeństwa. 

SAN jest innowacyjnym narzędziem zmniejszającym skalę problemów mieszkaniowych, z którymi boryka się 40% polskiego społeczeństwa. Pracownicy SAN -  specjaliści ds. najmu społecznego - nie tylko pomagają w znalezieniu mieszkania na dobrych warunkach, ale także zapewniają lokatorom zintegrowane wsparcie (m.in. w poszukiwaniu pracy, prawne i  psychologiczne) oraz dbają o stan wynajmowanych lokali. W tym roku praca jaką wykonują specjaliści ds. najmu społecznego została doceniona. Profesja ta zajęła II miejsce w konkursie „Kwalifikacja jutra” jako  nowa kwalifikacja rynkowa, która będzie kluczowa i wartościowa dla 3. sektora za 5 lat.  

Idea SAN opierająca się na połączeniu wynajmu mieszkania ze zintegrowaną pomocą społeczną narodziła się w latach 70 w Belgii. Zarówno w Belgii, model SAN pod nazwą Sociaal Verhuurkantoor oraz Agence immobilière socjale, jak i we Francji - Agences Immobilières à Vocation Sociale jest bardzo popularny i znacząco przyczynia się do rozwiązywania problemów mieszkaniowych. Tym bardziej cieszy nas fakt, że firma CFE Polska należąca do belgijskiej grupy CFE pomaga nam rozwijać ten innowacyjny model mieszkaniowy w Polsce.

SAN pomaga osobom w trudnej sytuacji życiowej i mieszkaniowej

Działania SAN kierowane są do różnych grup odbiorców, szczególnie tych, których sytuacja życiowa i finansowa utrudnia, bądź uniemożliwia najem na zasadach rynkowych.  W chwili obecnej pomocą warszawskiej SAN objętych jest 40 rodzin, czyli ok. 100 osób.

Wśród nich są samotni rodzice, osoby opuszczające schroniska i centra interwencji kryzysowej (często ofiary przemocy domowej), rodziny wielodzietne, osoby starsze, rodziny cudzoziemskie, osoby o niskich i umiarkowanych dochodach. Większość osób w chwili przystępowania do programu boryka się z wieloma problemami życiowymi (zdrowotnymi, materialnymi, zawodowymi, adaptacyjnymi). Niektóre z tych rodzin szukając mieszkania na wynajem na własną rękę spotkały się z uprzedzeniami i stereotypami, i z tego powodu ciężko było im wynająć mieszkanie na podobnych warunkach co innym zainteresowanym.

Korzystanie z usług SAN daje im bezpieczeństwo, poczucie stabilizacji i czas potrzebny do rozwiązania innych życiowych problemów. Alina, która uciekła z ogarniętej wojną Ukrainy w Polsce odnalazła dom i spokój. W końcu poczuła się bezpiecznie. Barbara dzięki wynajmowanemu mieszkaniu za pośrednictwem SAN odzyskała stabilność. Zuzanna - młoda mama - razem z mieszkaniem odzyskała grunt pod nogami i wewnętrzną siłę. Zaczęła pracę.

SAN podczas Pandemii

Lokatorzy Społecznej Agencji Najmu, to osoby, którym całkiem niedawno udało się wyjść na prostą, zdobyć pracę, uregulować sprawy prawne. To oni, pracownicy gastronomii, samotni rodzice, emigranci na umowach zlecenie bądź umowach śmieciowych jako jedni z pierwszych zaczęli tracić pracę i doświadczyli negatywnych skutków pandemii. Chcąc im pomóc zaczęliśmy rozkładać zadłużenie za opłaty mieszkaniowe na raty. Rodzinom w najtrudniejszej sytuacji  umorzyliśmy cześć lub całość zadłużenia. To działanie pozwoliło rodzinom unikać eksmisji i zyskać czas odbudowanie utraconej stabilności finansowej.

Dzięki wsparciu naszych darczyńców: IKEA, Prudential, Dow Chemical Group oraz CFE Polska rodzinom udało się zatrzymać dach nad głową i unikać eksmisji. To bardzo ważne, że w sytuacji kryzysu możemy liczyć na siebie nawzajem. Pamiętamy, o tych którzy najbardziej potrzebują pomocy, a przede wszystkim bezpiecznego schronienia. W czasie gdy hasło #zostań w domu było powtarzane wielokrotnie jeszcze bardziej doceniliśmy jak jest ważne żeby każdy miał godne miejsce do życia.

Buduj z nami świat, w którym każdy człowiek zasługuje na godne miejsce do życia

Fundacja Habitat for Humanity Poland to organizacja pożytku publicznego, która już od 1992 roku w Polsce wspiera niezamożne osoby, które nie mają gdzie mieszkać lub mieszkają w nieodpowiednich warunkach. Często są to: uchodźcy, samotne matki, dzieci opuszczające domy dziecka lub osoby starsze, które z powodu różnych przeciwności losu znalazły się na życiowym zakręcie. Traktujemy ich jak partnerów i wspólnie staramy się zaspokoić ich potrzeby mieszkaniowe. Pomagamy osobom aktywnym – takim, które same chcą sobie pomóc. Działamy dzięki wsparciu wolontariuszy, darczyńców oraz partnerów biznesowych. Zapraszamy do współpracy wszystkie firmy, które razem z nami chcą budować świat, w którym każdy człowiek ma godne miejsce do życia. We wspólnym działaniu jest wielka moc!

WWW: www.habitat.pl

LinkedIn https://www.linkedin.com/company/habitat-for-humanity-poland1

Osoba kontaktowa: Marlena Zacharek , mzacharek(@)habitat.pl, tel. 537 520 112

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!