Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

5 Sposobów by Zwiększyć Poziom Energii w Pracy. For Good. Movement

Poznaj 5 sposobów na zwiększenie poziomu energii według Marty Kielak, dietetyk klinicznej, psychodietyk oraz ekspertki For Good. Movement.

Listopad i grudzień to trudne miesiące - letni urlop z głowy wyparował, dzień krótki, poziom witaminy D spada*, zbliżający się koniec roku spraw, że zadań bywa więcej. Bywa trudno pod względem wykrzesania z siebie dodatkowej energii do pracy.

*Jeżeli nie suplementujesz witaminy D to najwyższy czas zacząć.

Co wpływa na poziom naszej energii – niemal wszystko

Na poziom energii przez cały dzień ma wpływ mnóstwo czynników.
Zawsze jednak warto zadbać o podstawy, regularne dbanie o siebie włączając:

  • regenerujący sen,
  • odżywcze posiłki,
  • i lekką aktywność fizyczną.

Na co dzień dbaj o dobry stan odżywienia organizmu i suplementacje. Niezbędne są witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B12) i kwas foliowy. Ta liczna grupa oddziałuje na nastrój, znoszenie osłabienia i zmęczenia. Dlatego nie może w Twoim żywieniu zabraknąć produktów:

  • pełnoziarnistych,
  • nasion roślin strączkowych,
  • orzechów,
  • zielonych warzyw liściastych czy mięsa.

W ten sposób możemy zadbać o równowagę w trudnych miesiącach. Dobre fundamenty zdrowia pomogą utrzymywać poziom energii przez cały dzień, bez względu na porę roku.

Co zrobić jeżeli potrzebujesz remedium „na już” i doraźnie sobie pomóc w chwilowej niemocy?

#1 Popraw krążenie - jeśli utkwiłeś na jakimś zadaniu warto wstać z miejsca i przejść się, pochodzi po schodach lub wyjść na chwilę przed siedzibę miejsca pracy. Aktywność fizyczna poprawia funkcje poznawcze. Dodatkowo warto przejść się na świeżym powietrzu żeby dotlenić mózg i popatrzeć na zielone drzewa. Kolor zielony i niebieski wpływają kojąco na mózg. Dodatkowo warto pójść do toalety, oddać mocz i przemyć twarz zimną wodą. Zadbaj o fizjologiczne potrzeby.

#2 Zmniejsz temperaturę w pomieszczeniu lub przewietrz pokój w którym się znajdujesz. Czasem wystarczy o 1-2 stopnie zmniejszyć na trochę temperaturę w pomieszczeniu by lepiej funkcjonować. Pamiętaj, że mózg i całe ciało potrzebuje odpowiednio natlenowanej krwi. Dlatego świeże powietrze i krótki spacer będą wskazane.

#3 Nawodnienie i aromaterapia w jednym. Żeby połączyć te dwie funkcje polecam wypić wodę z imbirem, cytryną i miętą. Taka mikstura działa i pachnie orzeźwiająco, pobudzająco. Sporo osób ma taką przypadłość, że jesienią i zimą nie czują takiego pragnienia jak latem. Dlatego przypominam o podstawach – na każdy kilogram masy ciała potrzebujesz min. 30 ml płynów.

#4 Zamiast kolejnej kawy zrób sobie kakao lub Yerba mate. One również działają pobudzająco, poprawiają koncentrację i sprawność psychofizyczną. Przy okazji zawierają one sporą dawkę magnezu.   

#5 Zrób sobie - dobrą - przerwę na lunch. Odejdź od komputera i zjedz w kuchni lub w pobliżu biura. Łączysz tu ruch, pauzę, której potrzebuje Twój mózg. Jeśli pójdziesz zjeść ze współpracownikami – oderwiesz się na chwilę od zadań, a rozmowa pozwoli się zrelaksować oraz zadbać o relacje. Finalnie taka przerwa poprawi poziom energii oraz skupienia.

Życzę dużo energii i dobrego samopoczucia 😊

Marta Kielak

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!