Aktualności firm stowarzyszonych

25.10.2021 – Koncert duetu Contrebrassens

Pauline Dupuy (Francja) – śpiew, kontrabas; Michael Wookey (Wielka Brytania) – śpiew, fortepian, banjo, perkusjonalia. Do programu w 100-lecie urodzin Georges’a Brassensa (22.10.1921-29.10.1981) Pauline Dupuy wybrała przede wszystkim utwory mówiące o kobietach i kobiecości. W interpretacji artystki akompaniującej sobie na kontrabasie, której towarzyszy multiinstrumentalista  Michael Wookey, piosenki Mistrza zyskują nowy wymiar. Nowoczesne, subtelne aranżacje nadają utworom szczególny magiczny charakter.

Jarosław Gugała, dziennikarz, członek Zespołu Reprezentacyjnego, który wykonuje i nagrywa własne przekłady piosenek Brassensa tak pisze o artyście:

Jego interpretacje zawierały niezbędne minimum ekspresji. Nie konkurowały z tekstem, który pozostawał najważniejszy, mimo iż niektóre jego melodie zasługują na to, by stać się słynnymi muzycznymi tematami, wykonywanymi przez najwspanialsze orkiestry i zespoły. Charakterystyczne jest to, że on umiał powstrzymywać swoje melodie w ryzach i nie pozwalał im na zdominowanie całości. Tak samo jak utrzymywał w ryzach swój interpretatorski temperament. W tej triadzie: Brassens – muzyka – tekst, zasługi są rozkładane równomiernie. Każdy element jest równie ważny i niezbędny. Rzadko pojawiają się inne instrumenty, ale nawet wówczas – ta magiczna równowaga trwa niezachwianie.

Cały tekst dostępny pod linkiem: Brassens

Pauline Dupuy – francuska piosenkarka i kontrabasistka, absolwentka Konserwatorium w Saint-Etienne w klasie kontrabasu oraz Wydziału Muzykologii tej uczelni. Za interpretację utworów Georges’a Brassensa została uhonorowana Grand Prix francuskiego stowarzyszenia „Les Amis de Georges”. 10 lat temu założyła zespół „Contrebrassens”, z którym nagrała 2 płyty: „A l’ombre du coeur” i „Pensées interlopes” zawierające utwory Georges’a Brassensa. Towarzyszy również na scenie jako kontrabasistka wielu grupom muzycznym, współpracuje z teatrami, tworząc oprawę muzyczną spektakli.

Michel Wookey – brytyjski kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista, wokalista, a także producent muzyczny. Absolwent University of Bournemouth, wydziału kompozycji i reżyserii dźwięku. Ma na koncie wiele kompozycji filmowych, m.in. do filmu Anne Brochet („Brochet comme le Poisson”), komponuje też dla pianistki Margaret Leng Tan. Wookey znany jest z wykorzystywania w swojej muzyce „zabawkowych” instrumentów. Nagrał 6 autorskich albumów.

Projekt współfinansowany ze środków Instytutu Francuskiego

Organizatorzy: PROM Kultury, Agencja Bacz-Kazior

Honorowy patronat: Ambasada Francji

Partnerzy: Instytut Francuski w Polsce, Polsko-Francuska Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Francja-Polska

/ bilet – 30 zł /

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!