Aktualności firm stowarzyszonych • Członkowie
Przetwory - zatrzymaj LATO w słoiku - For Good. Movement
Lato, zamknięte w słoiku i/lub zamrażarce – jak to zrobić opisuje Marta Kielak, dietetyk kliniczna i psychodietetyk, expert For Good. Movement.
W sierpniu powoli kończy się sezon na letnie warzywa, ale w zamian powoli rozpoczyna się już sezon na te typowo jesienne. A wybór mamy naprawdę duży.
Do dań polecam szczególnie używać: cukinię, fasolkę szparagową, bakłażany, brokuły, kalafior, ogórki, pomidory, sałatę i… szparagi (można jeszcze gdzieniegdzie spotkać).
Rośliny latem rosną w optymalnych dla siebie warunkach, podczas powolnego dojrzewania nabierają pełni smaku i wartości odżywczych.
Warzywa bogate w witaminę C (m.in. papryka, natka pietruszki, cebula, brokuły) szczególnie teraz warto jeść na surowo, np. w surówkach, sałatkach, wrapach, do kanapek czy jako chrupiąca przekąska. W takiej wersji nie tracą zawartości witaminy C, która jest silnym przeciwutleniaczem. Dzięki temu radzi sobie z wolnymi rodnikami, wspomaga produkcję i utrzymanie kolagenu w naszym ciele. Kolagen odpowiada on za elastyczność skóry czy kondycję stawów.
Stragany uginają się od świeżych warzyw i owoców, a tu wpis o słoikach i wekach? Tak, ponieważ to najlepszy i prawie ostatni moment, żeby wykonać domowe przetwory z letnich, sezonowych darów natury ????
Kiszenie jest znaną od dawna metodą konserwacji żywności.
Dzięki temu można zachować lato w słoikach.
Produkty kiszone są szczególnie korzystne, ponieważ wspierają nasze jelita.
W Polsce głównie królują kiszone ogórki i kapusta, może czasem buraki na zakwas do barszczu. Jednak warto zainspirować się i podpatrzeć też co w innych częściach świata się kisi. Pochodzące z Korei kimchi (kiszona kapusta pekińska na ostro) zyskuje na popularności w Polsce.
Dlatego polecam eksperymentować i kisić np.: czerwoną kapustę, rzodkiewki, marchewki, rzepę, kalafiory, pomidory, paprykę czy nawet bób. Dzięki temu można zachować trochę lata na jesienne i zimowe obiady.
„Po sezonie” talerz obiadowy też może być kolorowy, urozmaicony i zdrowy.
Czemu warto jeść kiszonki?
Na warzywa w słoiku działają bakterie fermentacji mlekowej (z rodziny Lactobacillales). Część szczepów występujących w kiszonkach są probiotykami. Probiotyki to nic innego jak szczepy bakterii, które tworzą i jednocześnie wspomagają pracę flory bakteryjnej (mikrobioty) jelit. Wiemy, że zdrowe funkcjonowanie organizmu jest zależne od prawidłowego składu i funkcjonowania mikrobioty jelit. Szczególne znaczenie ma to przy przyjmowaniu antybiotyków, wtedy zaleca się oprócz suplementów z probiotykami jeść dobre szczepy bakterii z kiszonkami. Sezon chorobowy przed nami, dlatego już teraz polecam zrobić zapasy z domowymi probiotykami. Jeżeli zainwestujesz czas w zrobienie kiszonek to przez cały rok wsparcie jelit będziesz mieć na wyciągnięcie ręki.
Lato można też zatrzymać w zamrażarce.
Dlatego zachęcamy do mrożenia jeżyn, malin, borówek czy aronii. Warto je poporcjować w małe opakowania, tak aby zużyć je do jednego dania (np. koktajlu, owsianki, kompotu). Dzięki temu można zachować trochę lata i porcję antyoksydantów, witamin. Szczególnie te ciemne owoce zawierają potężną dawkę witaminy C i antocyjanów (wspomagających układ krążenia).