Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Kurs EURPLN najwyżej od kwietnia br.

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5026 (umocnienie złotego o 1,0%). W pierwszej części tygodnia mieliśmy do czynienia z kontynuacją obserwowanego w poprzednich tygodniach osłabienia złotego i innych walut rynków wschodzących. Było ono związane ze spadkiem popytu na ryzykowne aktywa będącego efektem braku postępów w negocjacjach dotyczących pakietu stymulacyjnego w USA oraz rosnących obaw inwestorów o gospodarcze skutki coraz większej liczby przypadków koronawirusa w Europie. W konsekwencji we wtorek rano kurs EURPLN przekroczył 4,59 osiągając najwyższy poziom od kwietnia br. W dalszej części dnia doszło jednak do korekty i kurs EURPLN do końca tygodnia kształtował się w łagodnym trendzie spadkowym.

W ubiegłym tygodniu doszło również do nieznacznego umocnienia euro względem dolara. Informacja o zakażeniu prezydenta USA D. Trumpa koronawirusem, podobnie jak dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA, nie miały istotnego wpływu na kurs EURUSD.

Ogłoszona w ubiegłym tygodniu decyzja agencji S&P o utrzymaniu polskiego ratingu oraz jego perspektywy na dotychczasowym poziomie jest neutralna dla złotego. W tym tygodniu, podobnie jak w poprzednich tygodniach kurs złotego pozostanie pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych związanych z negocjacjami dotyczącymi pakietu stymulacyjnego w USA, informacjami o przebiegu drugiej fali pandemii koronawirusa (szczególnie w Europie) i stanie zdrowia prezydenta USA. Zaplanowane na ten tydzień posiedzenie RPP nie będzie miało naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego. Neutralna dla kursu polskiej waluty będą najprawdopodobniej również publikacje Minutes z wrześniowego posiedzenia FOMC oraz indeksu ISM poza przetwórstwem w USA.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain RVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!