RCI BANQUE DLA ZDROWIA - jak dbamy o zdrowie naszych pracowników ? Jak zwiększamy motywację do pracy? Jak poprawiamy komfort pracy? Jak wzmacniamy kondycję psycho-fizyczną naszych pracowników?

W dobie pandemii model pracy zdalnej w strukturze naszego przedsiębiorstwa jest wciąż bardzo silny. Dostrzegliśmy konieczność zapewnienia naszym pracownikom wsparcia na wielu płaszczyznach – infrastruktura IT, bezpieczeństwo oraz wsparcie prozdrowotne. Postępujemy zgodnie z duchem bien être (well-being) czyli zapewnienia pracownikom komfortu pracy i czasu na aktywność fizyczną w trosce o ich dobre samopoczucie i zdrowie.

Dostrzegamy ogromną potrzebę aktywności fizycznej podczas pracy zdalnej.

Pandemia korona wirusa, związany z nią stan zagrożenia i niepewności odciska ślady na psychice. Pracownicy zaczynają być zmęczeni, praca staje się mechaniczna, dominuje w niej świat wirtualnych relacji, w którym brakuje społecznych interakcji i zwyczajnych, ludzkich emocji. Brak rzeczywistych emocji, wymiany myśli, bliskości społecznej powoduje spadek nastrojów, osłabienie motywacji i chęci do podejmowania nowych wyzwań. Wirtualna rzeczywistość staje się akceptowalną normą, a społeczny

Era pracy zdalnej to również kilkugodzinne przebywanie w nieprawidłowej pozycji siedzącej, statyczny – bierny tryb pracy powoduje bóle pleców. Z dolegliwościami kręgosłupa zmaga się 90% pracowników biurowych.

Nie zdawaliśmy sobie sprawy na co narażeni są nasi pracownicy.

„Kiedy siedzimy zgarbieni na krześle przed komputerem - nasze mięśnie posturalne słabną, przestają być aktywne, nie spełniają swojej podstawowej funkcji - nie są zdolne do utrzymania prawidłowej postawy ciała. A to dopiero wierzchołek „góry lodowej” - ze względu na dominujący - siedzący styl pracy, nasza postawa przypomina postawę naszych praprzodków – zgarbione plecy, stawy barkowe mocno wysunięte w przód, zamknięta, zapadnięta klatka piersiowa, mięśnie brzucha i grzbietu osłabione. Tryb siedzący regularnie obciąża kręgosłup ” – uświadomiła nam trenerka Monika Le Felic, która przekonała nas do wdrożenia programu ZDROWY KRĘGOŁUP W PRACY na okres próbny 4 tygodni. Po okresie próbnym program został z nami do dziś. Pandemia nie powstrzymała nas przed kontynuowaniem programu, rozwiązaniem okazały się zajęcia ONLINE.

Prozdrowotny program  ZDROWY KRĘGOSŁUP W PRACY  to program ćwiczeń o charakterze profilaktycznym,  nie wchodzących w dziedzinę rehabilitacji, dedykowany pracownikom biurowym.

Program jest podzielony na bloki ćwiczeń :

1. blok ćwiczeń relaksacyjnych - inspirowanych technikami ze strefy „body&mind”

2. blok ćwiczeń rozciągających – mających na celu rozluźnić kręgosłup oraz przykurczone i napięte mięśnie wskutek długiego siedzenia

3. blok ćwiczeń oddechowych, które mają pomóc zredukować poziom stresu i zmęczenia

4. blok ćwiczeń wzmacniających - ukierunkowanych na wzmocnienie gorsetu mięśniowego tułowia i mięśni przykręgosłupowych tak, aby były silniejsze i lepiej radziły sobie z występującymi na co dzień przeciążeniami.

Program składa się z efektywnych, krótkich 15-minutowych treningów dla małej grupy 4-5 osobowej, ćwiczenia wykonywane są pod okiem trenerki, ONLINE.  W naszej firmie świetnie sprawdziła się platforma Google Teems.

Więcej o programie : http://www.monikalefelic.pl/pl/program-zdrowy-kregoslup-w-pracy-.html

Aktywność fizyczna poprawiła kondycję psychiczną naszych pracowników, ale przede wszystkim przywróciła wewnętrzną równowagę – tak potrzebną w tych trudnych czasach pandemii ! Systematyczność ćwiczeń obniżyła znacznie dolegliwości bólowe kręgosłupa. Ta AKTYWNA PRZERWA – GIMNASTYKA KRĘGOSŁUPA to codzienna dawka energii, motywacji, ruchu.

zdjęcia: depositphotos.com 

Człowiek jest stworzony do ruchu. RUCH TO ZDROWIE. RUCH TO SZCZĘŚCIE. RUCH TO ŻYCIE.

W tym trudnym czasie pandemii nie popadliśmy w stan inercji  i nie tylko zaadoptowaliśmy się do nowej rzeczywistości , ale wdrożyliśmy efektywne rozwiązania, które przyczyniają się do wzrostu  wydajności pracy. Zdrowy pracownik to bardziej wydajny i zadowolony pracownik.

W kolejnym artykule podzielimy się z Wami, czytelnikami, programem ZDROWY KRĘGOSŁUP W PRACY, nasz ekspert zdrowia – Monika Le Felic  ( www.monikalefelic.pl ) zaprezentuje kilka prostych ćwiczeń, które każdy pracownik  może wykonać nie odchodząc na 1metr od biurka ! Dowiecie się jak możecie zadbać o wasze plecy podczas pracy zdalnej lub w biurze ! Bądźcie z nami !

Joanna Oleszkiewicz, HR Manager RCI Banque

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!