Zobacz także • Członkowie
Przejściowa poprawa sytuacji w przemyśle?
Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w kwietniu o 1,2% r/r wobec wzrostu o 2,4% w marcu (rewizja z 2,5%), kształtując się znacząco powyżej konsensusu rynkowego (-0,1%) i naszej prognozy (-1,8%). Do zmniejszenia rocznej dynamiki produkcji w kwietniu przyczyniła się wysoka ubiegłoroczna baza (w kwietniu ub. r. odsezonowana produkcja wzrosła o 5,9% m/m). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się w kwietniu o 1,0% m/m. Tym samym kwietniowa produkcja była o 3,4% niższa od globalnego maksimum odnotowanego w październiku 2024 r. Dynamika produkcji przemysłowej zmniejszyła się w dwóch z trzech głównych segmentach przemysłu, tj. w branżach eksportowych (1,9% r/r w kwietniu wobec 4,2% w marcu) oraz w branżach powiązanych z budownictwem (1,8% wobec 10,6%). Z kolei w pozostałych kategoriach przemysłu odnotowano lekki wzrost (0,7% wobec 0,1%).
W świetle odnotowanego w kwietniu pogorszenia wyników badań koniunktury (wg GUS i PMI) w przetwórstwie przemysłowym, lepsze od oczekiwań kwietniowe dane o produkcji nie sygnalizują naszym zdaniem trwałej poprawy sytuacji w polskim przemyśle. Uważamy, że krótkookresowe perspektywy w branżach eksportowych pozostają niekorzystne głównie ze względu na obniżoną aktywność w przetwórstwie w strefie euro, w tym w Niemczech i zgłaszane z tego powodu niższe zapotrzebowanie na dobra pośrednie wytwarzane w Polsce. Oczekujemy, że aktywność w przetwórstwie w Niemczech i strefie euro wzrośnie znacząco w IV kw., do czego przyczyni się przyjęty w kwietniu br. niemiecki pakiet fiskalny (por. MAKROmapa z 31.03.2025). W najbliższych miesiącach niekorzystnie na perspektywy polskiego przetwórstwa będzie dodatkowo oddziaływać podwyższona niepewność związana ze wzrostem napięć w światowym handlu, spowodowanym polityką celną administracji D. Trumpa. Dla oceny krótkookresowych perspektyw polskiego przetwórstwa ważna będzie zaplanowana na jutro publikacja majowych wyników badań koniunktury PMI w strefie euro i w Niemczech.
Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl
Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.
Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl
Frederic LUSTIG Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: flustig(@)credit-agricole.pl