Zobacz także  •  Członkowie

Produkcja przemysłowa poniżej oczekiwań

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w marcu o 2,5% r/r wobec spadku o 1,9% w lutym, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (3,6%) i znacząco poniżej naszej prognozy (4,9%). Istotnym czynnikiem oddziałującym w kierunku zwiększenia dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy lutym a marcem był efekt statystyczny w postaci korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (w lutym 2025 r. liczba dni roboczych była o 1 dzień mniejsza niż w lutym 2024 r., podczas gdy w marcu 2025 r. liczba ta była taka sama jak w marcu 2024 r.). Do znaczącego zwiększenia rocznej dynamiki produkcji w marcu przyczyniła się również niska ubiegłoroczna baza (w marcu ub. r. odsezonowana produkcja spadła o 4,9% m/m). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zmniejszyła się w marcu o 0,7% m/m. Tym samym marcowa produkcja była o 3,7% niższa od globalnego maksimum odnotowanego w październiku 2024 r. Z uwagi na oddziaływanie korzystnych efektów kalendarzowych oraz wpływ niskiej ubiegłorocznej bazy wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej odnotowano we wszystkich głównych segmentach przemysłu, tj. w branżach eksportowych (4,2% r/r w marcu wobec -2,6% w lutym), w branżach powiązanych z budownictwem (10,6% wobec 1,4%) oraz pozostałych kategoriach (0,1% wobec -2,3%). Efekty kalendarzowe oraz niska ubiegłoroczna baza przyczyniły się również do zwiększenia dynamiki produkcji w przemyśle motoryzacyjnym (produkcja w kategorii „pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy” zwiększyła się o 9,1% w marcu wobec -4,8% w lutym).

Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

 

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

 

Frederic LUSTIG Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: flustig(@)credit-agricole.pl

 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!