Aktualności firm stowarzyszonych • Członkowie
Produkcja budowlano-montażowa znowu niżej
Dynamika produkcji budowlano-montażowej zmniejszyła się w czerwcu do -8,9% r/r wobec -6,5% w maju, kształtując się znacząco poniżej konsensusu rynkowego (-4,6%) i naszej prognozy (-5,5%). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w czerwcu o 2,1% m/m. Oznacza to, że po dwóch miesiącach wzrostów, odsezonowana produkcja ponownie odnotowała spadek.
W kierunku zmniejszenia tempa wzrostu nieodsezonowanej produkcji pomiędzy majem i czerwcem oddziaływało obniżenie jej dynamiki w kategoriach „budowa budynków” (-17,9% w czerwcu wobec -5,4% r/r w maju) i „roboty budowlane specjalistyczne” (-11,8% wobec -7,7%). W przeciwnym kierunku oddziaływało zwiększenie tempa wzrostu produkcji w kategorii budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej” (-0,9% r/r w czerwcu wobec -6,6% w maju). Uważamy jednak, że ten wzrost wynikał głównie z oddziaływania efektów niskiej bazy sprzed roku, a nie rzeczywistej poprawy sytuacji.
Taka struktura zmian produkcji wskazuje, że spadek aktywności ma obecnie szeroki zakres. Popyt w branży budowlanej jest obecnie nadal silnie ograniczany przez obniżoną absorbcję środków unijnych. Sytuacja w budownictwie mieszkaniowym poprawia się stopniowo, co znajduje odzwierciedlenie w obserwowanej w ostatnich miesiącach tendencji do wzrostu liczby mieszkań w budowie oraz liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach budownictwo mieszkaniowe pozostanie czynnikiem wspierającym aktywność w budownictwie, a wpływ tego czynnika będzie wzmocniony przez realizację projektów w ramach KPO. Skala ożywienia może być jednak mniejsza od naszych wcześniejszych oczekiwań (m.in. ze względu na odsunięcie na 2025 r. nowego rządowego programu wsparcia kredytobiorców). Ocena ta jest zgodna z wynikami badań koniunktury GUS. Wskaźnik dla oczekiwanych zamówień w branży budowlanej osiągnął w lipcu taki sam poziom jak przeciętnie w II kw. i jednocześnie wyraźnie niższy niż w I kw.
Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl
Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.
Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl
Frederic LUSTIG Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: flustig((@))credit-agricole.pl