Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Łódź jako miasto możliwości dla nearshoringu – rośnie potencjał zagranicznych inwestycji w centrum Polski

Aglomeracja łódzka to jedna z najbardziej „wschodzących” lokalizacji dla nearshoringu w Europie, czyli trendu przenoszenia produkcji bliżej docelowego rynku zbytu – taki obraz regionu rysuje się z nowego raportu KPMG w Polsce, opublikowanego w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi. Atrakcyjność inwestycyjna regionu może rosnąć w perspektywie globalnych uwarunkowań geopolitycznych i gospodarczych. Łódź zajmuje obecnie trzecie miejsce w kraju pod względem liczby inwestycji logistyczno-magazynowych.

 

RAPORT

 

W obliczu dynamicznie zmieniającego się krajobrazu biznesowego napędzanego globalizacją i postępem technologicznym, firmy na całym świecie coraz częściej sięgają po strategie, które pozwalają im skutecznie reagować na nowe wyzwania i wykorzystywać nowe możliwości. Jedną z nich jest modyfikacja łańcuchów dostaw w oparciu o korzystniejsze kosztowo lokalizacje i przenoszenie produkcji bliżej klienta końcowego, znana jako nearshoring. Przybliżenie łańcuchów dostaw do konsumenta końcowego jest także zgodne z agendą ESG, która ma na celu zmniejszenie śladu węglowego produktów i stworzenie bardziej zrównoważonych modeli biznesowych.

 

Rola, jaką firmy mogą odegrać w tym względzie staje się dla interesariuszy coraz bardziej istotna, towarzyszy temu szeroki zakres regulacji na poziomie unijnym. Koncepcja zrównoważonego łańcucha wartości skupia się na jak najlepszym wykorzystaniu przewagi konkurencyjnej regionu geograficznego w prowadzeniu działalności gospodarczej. Polska – jako jedna z wiodących lokalizacji dla nearshoringu w Europie – ma szansę stać się jednym z głównych beneficjentów tego trendu. Prognozy popierają konkretne dane – 33% firm planuje zwiększyć nacisk na zrównoważone źródła zaopatrzenia w ramach swojej przyszłej strategii łańcucha dostaw, a 37% biznesów zastąpiło ostatnio pracę fizyczną zaawansowaną robotyką lub automatyzacją w swoich operacjach magazynowych[1].

 

W kontekście tych zmian, Łódź w ostatnich latach stała się jedną z najbardziej perspektywicznych lokalizacji w Polsce dla relokacji biznesu. Przemawia za tym korzystne położenie geograficzne w Europie, dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa (w tym – jako jedyne miasto w Polsce – dostęp do pełnego ringu autostradowego), atrakcyjny system zachęt inwestycyjnych, dobrze rozwinięty rynek magazynowy czy dostępność atrakcyjnych terenów inwestycyjnych pod produkcję. Łódź jako czwarte, co do wielkości, miasto w Polsce pod względem liczby mieszkańców zajmuje trzecie miejsce w kraju pod względem zasobów nowoczesnej powierzchni magazynowych.

 

Strategiczna lokalizacja Łodzi na mapie Polski i Europy to tylko jeden z powodów, dla których popularność tej aglomeracji wśród inwestorów będzie rosła. Zaletą regionu łódzkiego jest dobrze rozwinięta infrastruktura i szeroki dostęp do wykwalifikowanych pracowników z lokalnych ośrodków akademickich. Globalne firmy z różnych sektorów działalności – od logistyki przez produkcję, po usługi biznesowe czy IT – dostrzegają ten potencjał i w konsekwencji coraz częściej decydują się ulokować swój kapitał w regionie – mówi Monika Dębska-Pastakia, Partner Associate w Dziale Deal Advisory, Szef Zespołu Real Estate Advisory w KPMG w Polsce.

 

Łódź to nie tylko centralne położenie, bardzo dobra infrastruktura transportowa i wykwalifikowana kadra. Łódź to miasto ceniące i dbające o wysoką jakość życia mieszkańców; to miejsce, które wspiera przedsiębiorców na każdym etapie inwestycyjnym, stabilne i sprzyjające rozwojowi biznesu. Łódź to miasto niemalże nieograniczonych możliwości. Wierzymy, że Łódź i aglomeracja łódzka będą coraz częściej brane pod uwagę jako lokalizacja dla nearshoringu – podkreśla Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi.

 

Raport firmy doradczej KPMG, przygotowany w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi pt. „Towards Łódź” wśród zalet regionu dla inwestorów wylicza także m.in. fakt, że w promieniu 1000 km od Łodzi zamieszkuje 260 mln ludzi, zaś w promieniu 500 km zlokalizowane są tak duże ośrodki jak: Berlin, Praga, Wiedeń, Bratysława, Budapeszt i Wilno. W pobliżu Łodzi zlokalizowane są dwie autostrady (A1, A2) oraz dwie drogi ekspresowe (S8, S14), co czyni Łódź jedynym miastem w Polsce z kompletną obwodnicą dróg ekspresowych, która otacza całe miasto. Ponadto region korzysta z wysokiej dostępności atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, szczególnie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dostępnych jest tu około 400 hektarów gruntów dla inwestorów z sektora produkcyjnego, którzy mogą skorzystać z nowoczesnych rozwiązań infrastrukturalnych. Na liście zachęt znajdują się m.in. w pełni przygotowane pod inwestycje działki w atrakcyjnej cenie, zwolnienia podatkowe oraz bezpłatna pomoc w załatwieniu formalności związanych ze zwolnieniem z podatku od nieruchomości.


Z pełną treścią raportu „Towards Łódź", można zapoznać się na stronie kpmg.pl.
 

****

O KPMG:

KPMG jest globalną organizacją niezależnych firm świadczących usługi profesjonalne z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. KPMG działa w 143 krajach i zatrudnia ponad 273 000 pracowników w firmach członkowskich na całym świecie. Każda z firm KPMG jest odrębnym podmiotem prawa. KPMG International Limited jest prywatną spółką angielską z odpowiedzialnością ograniczoną do wysokości gwarancji. KPMG International Limited i podmioty z nią powiązane nie świadczą usług na rzecz klientów. W Polsce KPMG działa od 1990 roku. Obecnie zatrudnia ponad 2300 osób w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi. Więcej na stronie kpmg.pl.

 

O raporcie:

Raport pt. „Towards Łódź” został opracowany przez firmę doradczą KPMG w Polsce w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi. W publikacji przybliżona została idea nearshoringu oraz atrakcyjność Polski jako popularnej lokalizacji dla nearshoringu ze szczególnym uwzględnieniem aglomeracji łódzkiej. W opracowaniu zaprezentowano kluczowe informacje dla potencjalnych inwestorów zagranicznych m.in. na temat kapitału ludzkiego i edukacji, logistyki i transportu, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, strategicznych sektorów czy rynku nieruchomości. 

 

****

Kontakt dla mediów - KPMG:

Krzysztof Krzyżanowski, e-mail: kkrzyzanowski(@)kpmg.pl, tel.: +48 22 528 11 14 lub 508 047 582

Patrycja Kowalczyk, e-mail: patrycjakowalczyk(@)kpmg.pl, tel.: +48 22 528 11 87 lub 664 718 676

 

Kontakt do mediów - UM Miasta Łodzi:

e-mail: boi(@)uml.lodz.pl, tel. 42 638 59 39
 

****

Współadministratorami Pana/Pani danych osobowych są Spółki wchodzące w skład sieci KPMG w Polsce, (tj. KPMG Sp. z o.o., KPMG Sp. z o.o. sp. k., KPMG Audyt Sp. z o.o., KPMG Audyt Services Sp. z o.o., KPMG Audyt Sp. z o.o. sp. k., KPMG Advisory Sp. z o.o. sp. k., KPMG Tax M.Michna Sp. k., KPMG Usługi Księgowe Sp. z o.o., KPMG Law Stopyra Szczodra sp.k., KPMG Restructuring Sp. z o. o.). Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane w celu umożliwienia kontaktu Biura Prasowego KPMG z przedstawicielami mediów, w tym nawiązanie z Panem/Panią kontaktu oraz dostarczenie Panu/Pani w tym celu informacji technicznych. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w  Polityce prywatności  w sekcji „Przedstawiciele mediów”.

Document Classification: KPMG Public.

 

 

 


[1] KPMG 2024 CEO Outlook Pulse Survey

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!