USDPLN najwyżej od kwietnia 2017 r

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,3737 (umocnienie złotego o 0,1%). Na początku ubiegłego tygodnia doszło do spadku kursu EURPLN, co było korektą po jego wyraźnym wzroście w piątek dwa tygodnie temu. W dalszej części tygodnia polska waluta miała jednak tendencję do deprecjacji, co związane było z utrzymującą się wysoką awersją do ryzyka.

Nastroje inwestorów pozostawały pod wpływem wojny handlowej na linii USA-Chiny oraz niepewności wokół Brexitu, po tym jak premier Wielkiej Brytanii B. Johnson podjął decyzję o zwieszeniu prac brytyjskiego parlamentu. W piątek doszło do korekty, wspieranej przez słabszy od oczekiwań finalny indeks Uniwersytetu Michigan. Krajowe dane o PKB i inflacji nie miały znaczącego wpływu na kurs złotego.

Ze względu na utrzymującą się wysoką awersję do ryzyka w ubiegłym tygodniu mieliśmy również do czynienia z deprecjacją euro względem dolara. W konsekwencji w ubiegłym tygodniu doszło do osłabienia złotego względem dolara (kurs USDPLN osiągnął najwyższy poziom od kwietnia 2017 r.).

Opublikowane dzisiaj rano indeksy PMI dla polskiego i chińskiego przetwórstwa są lekko pozytywne dla złotego. Uważamy, że w tym tygodniu kurs polskiej waluty pozostawać będzie pod wpływem nastrojów na światowym rynku determinowanych przez wojnę handlową na linii USA-Chiny oraz niepewność wokół Brexitu. W centrum uwagi inwestorów będą dane z USA (zatrudnienie poza rolnictwem, indeks ISM dla przetwórstwa). Uważamy jednak, że nie będą miały one istotnego wpływu na kurs złotego.

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Zaproszenie na Śniadanie z BALAJCZA

Śniadanie online z BALAJCZA wtorek 22 września 2020 r. godz. 8.00-9.00 Zrozumieć swoich międzynarodowych współpracowników Pracujesz w...

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin

Close

Platforma COVID19