Aktualności firm stowarzyszonych

Pogorszenie nastrojów na światowych rynkach negatywne dla złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,5425 (osłabienie złotego o 1,7%). Przez cały ubiegły tydzień kurs EURPLN kształtował się w trendzie wzrostowym. W kierunku osłabienia złotego oddziaływało zwiększenie światowej awersji do ryzyka, które znalazło odzwierciedlenie w silnym wzroście indeksu VIX. Pogorszenie nastrojów było również obserwowane na głównych światowych giełdach. Mniejszy apetyt inwestorów na ryzykowne aktywa wynikał z silnego wzrostu liczby nowych zakażeń koronawirusem w Europie, który nasilił obawy uczestników rynku o wpływ drugiej fali pandemii na trwałość ożywienia aktywności w światowej gospodarce. W Polsce dodatkowym czynnikiem negatywnym dla złotego była rosnąca liczba nowych zakażeń koronawirusem, której przyrost osiągnął w ubiegłym tygodniu nowe rekordowe poziomy. Ze względu na silny wzrost światowej awersji do ryzyka w ubiegłym tygodniu doszło również do umocnienia dolara amerykańskiego oraz franka szwajcarskiego względem euro.

Opublikowane dzisiaj rano dane z chińskiej gospodarki są neutralne dla złotego. W tym tygodniu, podobnie jak w poprzednich tygodniach kurs złotego pozostanie pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych związanych z pandemią koronawirusa oraz negocjacji w sprawie pakietu fiskalnego w USA. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień publikacje danych o krajowej produkcji przemysłowej oraz wstępnych indeksów PMI dla najważniejszych europejskich gospodarek mogą przyczynić się do umocnienia kursu polskiej waluty. Pozostałe krajowe dane (zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw oraz sprzedaż detaliczna), a także dane z USA (liczba rozpoczętych budów, nowe pozwolenia na budowę, sprzedaż domów na rynku wtórnym) nie będą miały istotnego wpływu na kurs złotego.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain RVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!