Konieczność zmian w regulaminie pracy odnośnie monitoringu podwładnych

<p style="text-align: justify;" lang="pl-PL" align="left"><span style="font-family: 'Trebuchet MS', sans-serif;"><strong>Uwaga, od 25 maja br. każdy pracodawca, który stosuje monitoring pracowników, bez względu na formę, powinien dostosować regulacje wewnętrzne. </strong></span></p>

>

W zależności od wielkości organizacji oraz formy monitoringu zakres dostosowania oraz faktyczne możliwości monitoringu będ? inne. Niemniej za każdym razem cel, zakres oraz sposób stosowania monitoringu wymaga szczegółowych regulacji wewnętrznych z uwzględnieniem nowych ograniczeń ustawowych.

Przy tej okazji wielu pracodawców będzie musiało zrezygnować z monitoringu CCTV dla celów ewidencji czasu pracy i oceny efektywności pracowników.

Nawet w przypadku małych struktur bez Regulaminu pracy, czy ZUZP pracodawcy musz? poinformować pracowników o monitoringu w zakładzie pracy w formie obwieszczenia.

O monitoringu należy poinformować pracowników nie później niż dwa tygodnie przed jego stosowaniem oraz przed dopuszczeniem każdego nowozatrudnionego do pracy.

Oznacza to szczególnie, jeśli w zakładzie pracy obowi?zuje regulamin pracy albo ZUZP to należy działać już! W przeciwnym przypadku pracodawca nie będzie miał prawnej możliwości wykorzystania źródeł z monitoringu w działaniach HR bez względu na stopień naruszeń pracowniczych, a także narazi się na potencjalne sankcje.

Kontakt:  

Karolina Stawicka, adwokat, Counsel
Kieruje praktyk? prawa pracy w polskim biurze Bird & Bird
+48 606 971 702, karolina.stawicka(@)twobirds.com

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin

Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!