Podsumowanie wydarzeń  •  Izba  •  Członkowie

Silne partnerstwo polsko-francuskie na Forum w Krynicy - relacja

Francusko-Polska Izba Gospodarcza, wraz z firmami: Auchan, Air Liquide, BGŻ BNP Paribas, Michelin, Orange, Sanofi, Saur, Eurial, Europcar oraz Fraikin, przy wsparciu partnerów medialnych – Dziennika Gazety Prawnej, portalu forsal.pl oraz Rzeczpospolitej, pokazali silną obecność francuską w Polsce na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Blisko 3000 croissantów i 1500 filiżanek kawy rozdano gościom francuskiego pawilonu CAFE FRANCE, który był licznie odwiedzany przez cały czas trwania Forum. Wśród gości mieliśmy m.in.: Premiera Litwy, Ministra Finansów, Wicemarszałków Sejmu, Szefa klubu parlamentarnego PiS, rzeczniczkę PiS, Prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, posłów, senatorów, Prezesa GPW, prezesów największych spółek państwowych i prywatnych.

W studiu telewizyjnym Dziennika Gazety Prawnej i Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, które zlokalizowane było w Café France, mieliśmy okazję rozmawiać z najważniejszymi uczestnikami wydarzenia. Wszystkie wywiady znajdą Państwo na portalu forsal.pl, a część z nich również na stronie Dziennika Gazety Prawnej oraz dziennik.pl.

Pierwszy dzień Forum zwieńczył Wieczór Francuski zorganizowany w salonie Rzeczpospolitej wspólnie z redakcją i Ambasadorem Francji w Polsce. Ponad 400 osób pojawiło się na wydarzeniu, które stanowiło okazję do nawiązania nowych relacji, przy winie i muzyce na żywo w wykonaniu duetu Lucy & Tom.

Najważniejszym punktem drugiego dnia naszej obecności była debata na temat reinwestycji prowadzonych przez francuskie firmy w Polsce. Udział w niej wzięli: Jean-François Fallacher, Prezes CCIFP i Orange Polska, François Colombié, Przewodnicz?cy Rady Nadzorczej Auchan Polska, Michel Fourré, Prezes Saur Polska oraz Tomasz Pisula, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Uczestnicy podkreślali, że nie można mówić o opozycji pomiędzy inwestorami krajowymi i zagranicznymi, bowiem wszystkie te firmy działają lokalnie, w Polsce, tutaj płacą podatki, tutaj zatrudniają i tu wdrażają kolejne inwestycje. Na ponad 36  000 pracowników zatrudnionych przez te trzy firmy razem, Francuzów jest mniej niż 10. 88% zakupów Orange jest dokonywanych u lokalnych dostawców, a łączna wartość podatków wpłaconych przez tę firmę od 2017 roku wyniosła blisko 4 mld PLN. Auchan w ciągu ostatnich 10 lat zainwestował w Polsce ponad 2 mld euro rozwijając przy tym nie tylko swoją sieć, ale również infrastrukturę wokół nowych sklepów. Firmy podkreślały, że nadal chcą się rozwijać w Polsce, a warunkami do coraz lepszego wzrostu dla całego biznesu jest stabilne prawo, w szczególności przepisy podatkowe równe dla wszystkich podmiotów i relacje oparte na dialogu. Coraz większym wyzwaniem jest brak pracowników na rynku pracy, o czym mówił również Prezes Tomasz Pisula.  

Dziękujemy wszystkim partnerom za wsparcie i wspólną reprezentację i już teraz zapraszamy do udziału za rok.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z wydarzenia!

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!